Rozmowa o pracę jest dla większości z nas momentem bardzo stresującym. W poniższym artykule znajdziecie wskazówki dotyczące stworzenia takiego wizerunku, który pozwoli lepiej się zaprezentować. Odpowiednio dobrany strój, makijaż oraz fryzura, obok przygotowania merytorycznego, to podstawowe kwestie, na które powinniśmy zwrócić uwagę.
Wizerunek zewnętrzny odgrywa bardzo istotną rolę w kontaktach międzyludzkich, jest niezwykle ważny przede wszystkim w relacjach biznesowych.
To jak wyglądamy ubiegając się o pracę ma bardzo duże znaczenie jak odbierze nas pracodawca. Oto podstawowe wskazówki – czego unikać, a czego nie w „starciu” z przyszłym pracodawcą.
Na co należy zwrócić szczególną uwagę:
Na tego typu rozmowę najlepszym rozwiązaniem w zakresie ubioru jest kostium/garsonka. Nie musi być jednokolorowa, jednak pamiętajmy o tym by strój był w kolorach raczej stonowanych, nie krzykliwych. Możemy założyć do żakietu spódnicę bądź spodnie. Zapomnijmy o dżinsach, tutaj stosujemy stroje bardziej eleganckie – spodnie w kant, elegancka spódnica za kolano. Najlepszymi barwami w tej sytuacji będą szarości, granaty, brązy oraz czerń.
Ważnym elementem estetycznym jest także makijaż oraz fryzura.
Makijaż powinien być przede wszystkim elegancki, naturalny, nie powinien rozpraszać uwagi rozmówcy. Powinien być jedynie dodatkiem.
Kwestia fryzury też jest niezwykle istotna. Fryzura powinna być przede wszystkim schludna. Musimy zwrócić uwagę na to, aby twarz była odsłonięta, aby nie rozpraszały nas i naszego rozmówcę opadające co chwila na twarz kosmyki włosów. Przy dłuższych włosach najlepszym rozwiązaniem jest upięcie w kok, ewentualnie w kucyk.
Czego unikać:
Najczęściej popełnianym błędem w zakresie doboru odpowiedniej garderoby na tą okazję to m.in. nieodpowiedni dobór kolorów. Pamiętajmy, że kolorem absolutnie zakazanym w tej sytuacji jest kolor czerwony. Unikajmy także wszelkiego rodzaju odcieni krzykliwych, jaskrawych.
Kolejnym błędem popełnianym przez Panie to dobór nieodpowiednich fasonów. Zbyt duży dekolt i zbyt krótka spódnica mogą sprawić, iż nasz wizerunek nie będzie odbierany w sposób w jaki byśmy tego chcieli. Ekstrawagancję pozostawmy na później.
Pamiętajmy również, że w sytuacji ubiegania się o pracę, rozmowy z pracodawcą, należy zachować przede wszystkim umiar. Ta zasada tyczy się m.in. biżuterii. Delikatny akcent w postaci łańcuszka, czy delikatnego kolczyka jest najbardziej wskazany. Ale zakładanie dużych korali, długich wiszących kolczyków czy duża ilość kolorowych bransoletek jest niestosowne.
Pamiętajmy o tym że naszym zadaniem jest zaprezentowanie swojej osoby jako osoby wiarygodnej, profesjonalnej. Nasze merytoryczne przygotowanie jest bardzo istotne, ale tylko w połączeniu z zadbanym, profesjonalnym wizerunkiem sprawi, iż będziemy godni uwagi dla naszego przyszłego pracodawcy.